Product information
| Svars | 2.5 kg |
|---|---|
| Griešanas dziļums 90° leņķī | 66 mm |
| Apgriezienu skaits tukšgaitā | 5500 |
| Akumulators iekļauts komplektā | Nē |
| Maksimālais diska diametrs | 184 mm |
| Produkta veids | Ripzāģi |
| Zīmols | Skil |
| Modelis | 3571CA |
| Elektriskā dzinēja tips | Bezsuku |
| Griešanas dziļums 45° leņķī | 46 mm |
| Regulējams rotācijas ātrums | Nē |
| Akumulatora tips | Li-ion |
| Akumulatora spriegums | 20 V |
| Iespējams pievienot putekļusūcēju | Jā |
| Soma komplektā | Nē |
| Lādētājs iekļauts | Nē |
| Obligātā garantija | 24 mēn |
| Garantija juridiskām personām | 12 mēn |
| Izcelsmes valsts | Ķīna |
| Barcode | 502541553 |
Features
- Ergonomically flawless design ensures optimal control and excellent handling
- Aluminum rail and guard for added precision and durability
- Electric brake increases work comfort and allows faster operation
- Digital brushless motor: greater power, greater efficiency and 10 times longer service life
- "ACTIVCELL™": Patented intelligent battery and tool interaction – for maximum performance and battery protection
- Excellent large 56° bevel capacity with 45° quick stop
- LED light source illuminates the saw path and allows better visibility of the workpiece
- SKIL "XP": Unique performance with high technical parameters, advanced brushless motor and industry-leading battery technology
- Dust-protected ball bearings ensure the tool has high durability
- Shaft lock allows easy replacement of the saw blade
- "PWRCORE 20™": Industry-leading developed battery technology to provide power to all SKIL "20V Max" tools
- Compartment for key storage
- "KEEPCOOL™": Patented battery cooling technology providing up to 25% longer runtime and 2 times longer service life
- Large maximum cutting depth with 66 mm at 90° and 46 mm at 45°
Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
Write a review
Write a review for: ACCU. CIRCULAR SAW 3571CA 20V