Product information
| Līmes veids | Komplekti |
|---|---|
| Paredzētais pielietojums | Akmens, Betons, Keramikas, Koka, Metāls, Plastmasas, Spogulis, Stikls, Ģipša, Ķieģeļu |
| Uzglabāšanas temperatūra | 5 - 25 °C |
| Produkta veids | Līme |
| Zīmols | Moment |
| Modelis | FIX Mirrors & Panels |
| Līmes krāsa | Bālgans krās. |
| Svars | 0.44 kg |
| Patēriņš l/m² | 300 |
| Pilnīgi sausa pēc | 24 h |
| Var būt krāsots | Jā |
| Darba temperatūra | 5 - 40 °C |
| Ūdensnoturīgs | Jā |
| Papildus informācija | Spoguļu un plākšņu celtniecības līmes |
| Izcelsmes valsts | Vācija |
| Barcode | 502512538 |
* Perform a preliminary test to determine the correct adhesive method, as there are many different types of surfaces. The adhesion of polystyrene foam (polystyrene foam) can be significantly improved by pre-coating the surface with diluted wood glue. Mix wood glue in a 1:1 ratio with water and apply to the base. After the first coat has dried, adhesive can be applied.
** Use mirrors in accordance with LST DIN EN 1036-1, consult technical advice for large-scale projects.
Applications and properties:
- For porous and non-porous surfaces, indoor and outdoor work (also suitable for damp surfaces)
- Initial adhesion* 350 kg/m², no mechanical securing of objects required during drying
- Adjustable for a few minutes
- Solvent-free – also ideal for sensitive surfaces (e.g., mirrors, polystyrene foam, natural stone)
- Odorless – also ideal for residential apartments/houses
- Water-resistant
- Easy and quick to clean from surfaces
- Hardened adhesive can be repainted and sanded
- Does not shrink
- The cartridge is made from 80% recycled plastic
Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
Write a review
Write a review for: ADHESIVE MOMENT FIX PVC, MIRRORS 440G