Product information
| Jauda | 850 W |
|---|---|
| Apgriezienu skaits tukšgaitā | 12000 |
| Stiprinājuma vītne | 14 mm/M14 |
| Maksimālais diska diametrs | 125 mm |
| Produkta veids | Elektriskā slīpmašīna |
| Zīmols | Stanley |
| Modelis | FATMAX® FMEG220 |
| Svars | 2.3 kg |
| Regulējams ātrums | Nē |
| Soma komplektā | Nē |
| Vada garums | 3 m |
| Garantija juridiskām personām | 12 mēn |
| Obligātā garantija | 24 mēn |
| Barcode | 502517323 |
ELECTRIC ANGLE GRINDER STANLEY FATMAX® FMEG220, 850 W
-
125 mm, 850 W SAG (small angle grinder)
-
Powerful 850 W motor provides optimal cutting and grinding performance
-
3-position side handle
-
Dust-sealed switch and carbon brushes maximize tool lifespan
-
Easily accessible spindle lock
-
Integrated tool storage in the side handle
-
Low-profile gearbox housing allows access in tight spaces
-
Tool-free guard adjustment for quick and easy setup
-
Release switch with no voltage prevents accidental operation when power is lost
-
Part of the STANLEY FATMAX® corded power tool range
-
Standard gearbox
-
3-position side handle with tool storage space
-
Disc replacement key
-
1x guard for cutting
-
1x guard for grinding
-
Internal and external disc flange
-
Heavy-duty transport case
Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
Write a review
Write a review for: ANGLE GRINDER FMEG220-QS 125MM 850W