Product information
| Garums | 505 mm |
|---|---|
| Darba daļu materiāls | Tērauds |
| Asmens garums | 252 mm |
| Produkta veids | Zaru cirtnis |
| Zīmols | Fiskars |
| Platums | 120 mm |
| Svars | 0.45 kg |
| Krāsa | Melna krās., Oranža krās. |
| Obligātā garantija | 24 mēn |
| Papildus informācija | Garums: 505 mm |
| Izcelsmes valsts | Somija |
| Barcode | 501084117 |
The longer shaft branch pruner has all the good features of its smaller model, including a new design, a curved steel blade, but with the added benefit of a longer shaft for better swing speed and grip strength with both hands. Hooks and loppers are important tools for lifting, trimming, and carrying logs. As a natural extension of your arms, they allow you to lift significantly heavier objects with confidence, thanks to a grip that prevents slipping. The branch pruner is suitable for cutting larger branches of trees/logs, clearing undergrowth and shrubs in gardens and forests, as well as for light firewood splitting. Length: 94.3cm. Weight: 993g.
Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
Write a review
Write a review for: BRANCH PRUNER WOODXPERT XA3 50.5CM