Product information
| Maisījuma tips | Blīvēšanas |
|---|---|
| Vielas/maisījuma pielietojums | Flīžu spraugu šuvošanai |
| Produkta svars ar iepakojumu | 2 kg |
| Darba temperatūra | 10 - 30 °C |
| Produkta veids | Flīžu šuvotājs |
| Zīmols | Ceresit |
| Modelis | CE60 |
| Krāsas nosaukums | Bēša krās. |
| Krāsa | Brūna krās. |
| Patēriņš | Vidēji 0,35kg/m2, atkarībā no šuves platuma |
| Sasalšanas laiks | 10 min |
| Spraugas platums līdz | 6 mm |
| Paredzēts sezonai | Universāls |
| Izmantošana | CE 60 ir ideāli piemērots dažādām flīzēm – no mozaīkas flīzēm līdz lielformāta flīzēm. Pateicoties produkta lielajai elastībai, to var izmantot horizontālām un vertikālām virsmām jebkurās iekštelpās, piemēram, vannas istabā vai virtuvē. Keramiskajām, pilna masa, porcelāna, akmens, mozaīkas vai dabīgā akmens flīzēm. |
| Maisījuma sastāvs | Sintētisko sveķu dispersija ar pildvielām |
| Papildus informācija | Vienkomponenta, lietošanai gatava, uz polimēru bāzes veidota šuvju masa līdz 6 mm platām šuvēm |
| Drošības prasību apzīmējums. Uzglabāšana | P402 Glabāt sausā vietā. |
| Izcelsmes valsts | Polija |
| Barcode | 502607663 |

Ceresit CE 60 is a high-quality ready-to-use joint filler for joints up to 6 mm wide. Thanks to its one-component polymer-based formulation, the application of the filler is extremely simple. It can be washed off and shaped immediately after use.
CE 60 is ideally suited for various types of tiles – from mosaic to large format. The high flexibility of the filler allows it to be used on horizontal and vertical surfaces in all interior spaces, whether the surfaces are in a bathroom or kitchen. Ceramic, gres, porcelain, ceramic products, mosaics, or natural stone – CE 60 is an excellent choice for almost any material.
Thanks to its innovative composition, CE 60 ensures excellent appearance and durability of joints. Its 100% color stability and especially high stain resistance make it a perfect choice for modern design solutions that last.
HOW TO USE?
1. Open the package and remove the protective film. Clean the
surface adhered dispersion. Keep the film for later use.
2. Using a small metal or plastic spatula, mix the
contents of the package until a homogeneous consistency is achieved.

3. The maximum area to be worked on is 2 m2. Assess the size of the surface and
apply a small amount of filler, using an epoxy joint filling tool.
Remove excess filler immediately.

4. Clean the surface within 10 minutes after applying the filler. First, carefully rinse the entire
surface with a damp sponge or spray bottle, then remove the remaining filler from the tile surface.
To avoid damage, use as little water as possible. Apply filler to a small
area, profile, clean off excess, and continue.

5. No later than 10 minutes after filling, the joints should be washed. If any filler
remains on the tiles, clean the surface with warm water. This operation should be performed within 24 hours after applying the filler.

6. Cover any remaining product in the package for later use with the protective film and put a lid on the bucket.

Ceresit presents a revolutionary, ready-to-use joint filler CE 60. Based on a unique combination of polymer dispersions, CE 60 elevates joint filling to the next level. Mixing and time-saving application requires no water. Ceresit CE 60 provides outstanding, durable results. Consistently. Forget about inconsistent joint filler color and surface, as well as stains. It is the ideal choice for all types of indoor applications and all kinds of tiles and natural stones.
READY FOR ANY TILING CHALLENGE
CE 60 is perfectly suitable for various types of tiles – from mosaic to large format. The high flexibility of the filler allows it to be used on horizontal and vertical surfaces in all interior spaces, whether the surfaces are in the bathroom or kitchen. Ceramic, gres, porcelain, ceramic products, mosaics, or natural stone – CE 60 is an excellent choice for almost any material.

RESISTANT TO EVERYDAY LIFE'S IMPACT
The days of refurbishing or finishing work are over, and we move through the house with great care to keep the "new effect" as long as possible. However, as months go by, stains appear here and there, scratches appear, and this effect loses its vibrancy. But not with CE 60 filler. The joints will remain flawless, and colors will remain impeccably stable for many years.

CHOOSE FROM DIFFERENT COLORS
The CE 60 color palette consists of 14 modern colors in white, gray, and beige tones, carefully selected to keep up with the latest modern design trends. Whether you're looking for a matching or contrasting joint color for tiles, with CE 60 you will find the right combination.

Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
More from Ceresit
Write a review
Write a review for: CERESIT CE 60 FILLER FOR JOINTS 2KG