Product information
| Maisījuma tips | Remonta |
|---|---|
| Vielas/maisījuma pielietojums | Apmetuma maisījuma ražošanai, Iekšējā apmetuma darbiem, Sienu un griestu apmešanai |
| Produkta svars ar iepakojumu | 5 kg |
| Darba temperatūra | 5 - 30 °C |
| Produkta veids | Ģipša apmetuma maisījums |
| Zīmols | Knauf |
| Modelis | Rotband |
| Krāsas nosaukums | Balts krās., Ziloņkaula krās. |
| Krāsa | Balta krās., Brūngans krās. |
| Maisījuma un ūdens attiecība | skat. uz iepakojuma |
| Patēriņš | skat. uz iepakojuma |
| Sasalšanas laiks | 90 min |
| Paredzēts sezonai | Pavasaris, Rudens, Universāls, Vasara, Ziema |
| Slāņa biezums | 5 - 50 mm |
| Lietošanas laiks | 60 min |
| Izmantošana | Vienslāņu ģipša apmetums iekštelpām ar normālu mitruma līmeni, kā arī dzīvojamo ēku virtuvēm un vannas istabām, dažādām minerālmateriālu virsmām, īpaši betona griestu un sienu apmešanai un remontam. Veido komfortablu un veselīgu mikroklimatu. To var izmantot, lai veidotu gludu vai reljefu strukturālu virsmu ar augstu izturību pret triecieniem, spiedienu un nagu slodzi. Spēcīga un stabila bāze turpmākai apdarei. |
| Maisījuma sastāvs | skat. uz iepakojuma |
| Papildus informācija | Ideāli piemērots iekšējai apdarei.Apmešanas un renovācijas darbiem.Piemērots vannas istabām un virtuvēm.Īpaši laba saķere ar pamatni.Dažādi biezumi, daudzpusīga izmantošana.Lieliska elpojamība, uzlabo mikroklimatu. |
| Izcelsmes valsts | Latvija |
| Barcode | 500517520 |
Application. Single-component gypsum plaster, suitable for use on all common substrates, in all indoor environments with normal air humidity, including wet areas of living spaces such as bathrooms and kitchens. Suitable for use as a repair mixture or decorative finishing. Provides a better microclimate, breathes excellently, i.e., is vapor permeable. Designed for hand application.
Substrate. The substrate must be dry, load-bearing, clean, frost-free, free of loose particles, and not damp, as well as water-absorbent. There should be no oil and dirt residues from forms on concrete surfaces. Electrical wiring must be plastered with at least a 5 mm thick layer. Concrete surfaces and reinforced concrete monolithic ceilings should be primed with Knauf Betokontakt primer. All types of masonry walls, highly moisture-absorbing surfaces should be primed with Knauf Stuc Primer (dilutable) and allowed to dry completely.
Work process. Pour the mixture into clean water (5 kg + approximately 3–4 l of water) and mix with a spiral mixer until the lumps disappear. Apply the material to the surface and level it with a profiled “H” shaped ruler, finishing the leveling of the plaster surface with a trapezoidal ruler, then wet the plaster surface with a sponge and smooth it. The average thickness of the plaster layer - 10 mm, minimum - 5 mm. Plaster ceilings only in one layer. If tiles are to be glued, plaster only in one layer, the surface must not be treated with a sponge and must not be puttied or sanded, in which case the minimum thickness of the plaster layer is 10 mm. The material should be applied to the surface and leveled within 20 minutes of preparing the mortar.
Duration of work. From the moment of mortar preparation, it takes approximately 1–1.5 hours, depending on the substrate of the plaster and the environmental conditions. Dirty dishes and tools shorten work time.
Storage. Valid for use for 6 months from the production date. Store in dry rooms on wooden pallets. Open bags should be tightly closed and used first.
Material consumption. Approximately 0.8 kg/m2 if the layer thickness is 1 mm.
Manufacturer. Knauf Latvia
Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
More from Knauf
Write a review
Write a review for: PLASTER GYPSUM KNAUF ROTBAND 5KG