Product information
| Maisījuma tips | Blīvēšanas |
|---|---|
| Vielas/maisījuma pielietojums | Flīžu spraugu šuvošanai |
| Produkta svars ar iepakojumu | 2.5 kg |
| Darba temperatūra | +10 - +25 °C |
| Produkta veids | Flīžu šuvotājs |
| Zīmols | Ceresit |
| Modelis | CE89 White |
| Krāsas nosaukums | Balts krās. |
| Krāsa | Balta krās. |
| Maisījuma un ūdens attiecība | skat. uz iepakojuma |
| Patēriņš | 0.5 kg |
| Spraugas platums līdz | 15 mm |
| Izmantošana | Izmanto pret ķimikālijām izturīgu sienu un grīdas flīžu uzstādīšanai un izšuvošanai iekštelpās un ārpus telpām ar šuvju platumu starp 1 un 15 mm (piemēram: grīdu un sienu flīzēm vispārējās dzīvojamās, sabiedriskās un rūpnieciskās zonās; grīdu un sienu flīzēm vannas istabās un dušās, peldbaseinos, tvertnēs ar karstu vai iesāļu ūdeni, kūrortos un tvaika pirtīs; apsildāmām grīdām; virtuves galdiem; terasēm un balkoniem; atļauta saskare ar dzeramo ūdeni un izmantošanai pārtikas rūpniecībā. Piemērota izmantošanai vietās, kur virsmas ir pakļautas agresīvām ķīmiskām vielām (skatīt ķīmiskās izturības tabulu), piemēram, pienotavās, kautuvēs, raudzēšanas telpās un pārtikas rūpniecībā. Tā ir ieteicama arī peldbaseinu un tvertņu, kas satur karstu vai iesāļu ūdeni, kūrortu un tvaika pirtu virsmu izšuvošanai. |
| Maisījuma sastāvs | skat. uz iepakojuma |
| Papildus informācija | Divkomponentu, ķīmiski izturīgs epoksīdsveķu savienojums flīžu un mozaīku līmēšanai un apmešanai. |
| Izcelsmes valsts | Polija |
| Obligātā garantija | 24 mēn |
| Barcode | 502180893 |
KEY FACTS
Two-component, chemically resistant epoxy grout for tile and mosaic installation and grouting
PROPERTIES
- optimized UV radiation and weather resistance
- stable and uniform color tones for all types of tiles
- extremely easy to apply and clean even compared to cement joint grout. prevents color pigment leakage onto ceramic surfaces
- excellent chemical resistance
- high mechanical strength
- water resistant
- no shrinkage, therefore no cracks or fissures
- does not slide as adhesive in vertical direction
- can be used as joint grout and adhesive
- joint width 1 to 15 mm
DESCRIPTION
Use for chemically resistant wall and floor tile installation and grouting indoors and outdoors with joint width between 1 and 15 mm (for example: floor and wall tiles in general residential, public and industrial areas; floor and wall tiles in bathrooms and showers, swimming pools, tanks with hot or salt water, resorts and steam baths; heated floors; kitchen countertops; terraces and balconies; permitted contact with drinking water and for use in the food industry. Suitable for use in areas where surfaces are exposed to aggressive chemicals (see chemical resistance table), for example, in dairies, slaughterhouses, fermentation rooms and food industry. It is also recommended for grouting surfaces of swimming pools and tanks containing hot or salt water, resorts and steam baths.
TECHNICAL DATA SHEET: CE 89 Ultraepoxy Premium - Ceresit
Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
Write a review
Write a review for: TILE JOINT FILLER CE89/801 2.5KG W.