TIN SNIPS RIGHT HANDED POWERGEAR 1027208
Product information
| Garums | 247 mm |
|---|---|
| Svars | 0.360 kg |
| Maksimālais griezums materiāla biezumā | 1.2 mm |
| Griešanas puse | Pa labi |
| Ar fiksāciju | Jā |
| Produkta veids | Šķēres |
| Zīmols | Fiskars |
| Obligātā garantija | 24 mēn |
| Papildus informācija | PowerGear™ tehnoloģijas asmens ar regulēšanas aprīkojumu nodrošina par vairāk nekā 40 % lielāku jaudu, jo īpaši vissmagākajos griezumos. |
| Barcode | 502037197 |
Perform complex cuts with exceptionally durable "PowerGear™" aviation snips that deliver more than 40% greater power. Experience progressive mechanism and ergonomics with next-generation aviation snips that provide greater power, comfort and control. "PowerGear" technology delivers more than 40% greater power, especially when performing the most complex cutting tasks. This innovative technology also helps you use your strength more efficiently, preventing excessive stretching while maintaining cutting length. Ergonomic, springy handle helps reduce hand fatigue, while "SoftGrip™" coating provides better grip and comfort. Forged, heat-treated steel blades and forged handle increase durability and longevity. The snips can be locked from the top or sides, and can cut various exceptionally durable materials.
Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
Write a review
Write a review for: TIN SNIPS RIGHT HANDED POWERGEAR 1027208