Product information
| Garums | 25 m |
|---|---|
| Ar smidzinātāju | Nē |
| Produkta veids | Laistīšanas šļūtenes |
| Zīmols | Kärcher |
| Iekšējais diametrs | 12.5 mm |
| Krāsa | Melna krās. |
| Materiāls | Polivinilhlorīds (PVC) |
| Šļūtenes tips | Šļūtene |
| Ar stiegrojuma tīklu | Nē |
| Iespējams saīsināt | Jā |
| Obligātā garantija | 24 mēn |
| Papildus informācija | Šļūtenes diametrs: 1/2''. Šļūtenes garums: 25 m |
| Izcelsmes valsts | Lietuva |
| Barcode | 502241933 |
Kärcher watering hose 2.645-228.0, 12.5 mm, 25 m
This 25 m long spraying hose is a key component of the Kärcher Rain system. Water flows evenly from the hose along its length and reaches exactly where it is needed, ensuring effective watering of hedges and shrubs. The Kärcher spraying hose can be shortened according to garden requirements and can be extended using straight connectors or branched with T-connectors up to 50 m. Thanks to the adjustable side tee, the required amount of water in the soaking hose can be optimally adjusted. The two-layer hose is free from harmful chemicals, including phthalates, cadmium, barium, and lead, making it safe to use for all plants without health risks. The hose is easy to install and can operate at a pressure of up to 2 bar.
Advantages:
- Kärcher rain system hose - direct watering along the plants.
- Can be extended up to 50 m - uniform watering along the entire length of the hose.
- High-quality garden hose that is free from phthalates - Eco-friendly
- Free from cadmium, barium, and lead - Eco-friendly.
- Frost-resistant - hose can remain outdoors in winter
- Optimal pressure for the soaking hose is 2 bar - Consistent use along the entire length of the hose.
- Can also be used underground - soaking hose can be buried under loose soil layers up to 5 cm deep.
Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
Write a review
Write a review for: WATERING HOSE 1/2IN25M2.645-228.0