Product information
| Garums | 77.5 cm |
|---|---|
| Teleskopisks kāts | Nē |
| Asmeņu tips | Laiks |
| Rīku pielietojums | Augu augšana, Zaļie zari |
| Maksimālais griešanas biezums | 45 mm |
| Produkta veids | Nozaru griezēji |
| Zīmols | Forte Tools |
| Redukcijas mehānisms | Jā |
| Asmeņu bloķēšana | Jā |
| Obligātā garantija | 24 mēn |
| Ražotāja garantija | 36 mēn |
| Garantija juridiskām personām | 12 mēn |
| Papildus informācija | Maksimālais griešanas biezums: 45mm |
| Izcelsmes valsts | Taivāna |
| Barcode | 502158183 |
Branch and shoot pruners Forte Tools
Forte Tools branch pruners with a length of 77.5 cm are an excellent choice for cutting branches and removing plant shoots. These pruners feature sharp, bypass blades that ensure precision. The reduction mechanism minimizes the required force during operation and enhances efficiency. The handles are made of durable aluminum, while the blades are coated with a non-stick finish that reduces the likelihood of the tool getting stuck. The maximum cutting diameter is 4.5 cm, which means larger branches can be easily and accurately trimmed. The tool comes with a 3-year warranty.
Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
Write a review
Write a review for: BRANCH PRUNERS FORTE TOOLS 45MM