Product information
| Instrumentam | Universāls |
|---|---|
| Akumulatora spriegums | 20 V |
| Akumulatora tips | Li-ion |
| Akumulatora tilpums | 4000 mAh |
| Produkta veids | Akumulatora un lādētāja komplekts |
| Zīmols | Skil |
| Modelis | 3131AA |
| Svars | 1.7 kg |
| Savietojamie ražotāji | Skil |
| Uzlādes līmeņa indikators | Jā |
| Lādētājs iekļauts | Jā |
| Obligātā garantija | 24 mēn |
| Garantija juridiskām personām | 12 mēn |
| Izcelsmes valsts | Ķīna |
| Barcode | 502393337 |
CHARGER SKIL 3131AA, 18 V, LI-ION, 4000 MAH
The powerful "20V Max" (18V) 4.0Ah battery with an LED battery charging indicator offers excellent lithium-ion technology, meaning no memory effect, no self-discharge, and always ready for use. The "PWRCORE 20™" system consists of industry-leading modern battery and charger technology, along with innovative features not found anywhere else, such as our patented "Keep Cool™" battery cooling technology, which extends runtime by up to 25% and prolongs battery life. Additionally, the patented "ACTIVCELL™" technology ensures maximum performance and optimal battery protection. To provide maximum flexibility, "PWRCORE 20™" batteries and chargers are 100% compatible and interchangeable with all SKIL "PWRCORE 20™" power tools and garden tools. The "20V Max" (18 V) battery charger fully charges the included 4.0 Ah battery in two hours. To ensure maximum flexibility, "PWRCORE 20™" batteries and chargers are 100% compatible and interchangeable with all SKIL "PWRCORE 20™" power tools and garden tools.
Reviews
There are no reviews yet. Be the first!
Write a review
Write a review for: BATTERY+CHARGER 3131AA 4AH 2.4A